• Uczenie się języków – gdzie to robić umiejętnie?

Bezsprzeczne jest że, żeby nauczyć się języka obcego trzeba być systematycznym a także wytrwałym… Bla bla bla… To wie każdy, za to ja zaprezentuję Wam moje „techniki”, które wykorzystywałam w trakcie nauki języków. Po prostu przenigdy nie wierzyłam wyjątkowym sposobom, które oferują różne szkoły językowe. A dzięki przebywaniu w mieście Wrocław kurs języka hiszpańskiego ukończyłam celująco, bez szkoły.

hiszpańskie miasteczko

Autor: Jose A.

Jasne jest, że do nauki przydałyby się jakieś książki lub ceny odkurzaczy centralnych innego rodzaju materiały. Ilość dostępnych podręczników, samouczków, kursów oraz ciekawych innych pomocy naukowych jest straszny a co ważne różnorodny w zależności od języka. Trzeba jednak na początku nauki to wszystko najzwyczajniej w świecie olać. Uczeń musi mieć czas, żeby dowiedzieć się, czego potrzebuje. () Jeśli pragniecie zacząć naukę całkiem nowego języka zacznijcie od nabycia jakiegoś samouczka, który w swojej formie i kompozycji będzie wam się najbardziej podobać.

Tzn. kupcie taki, który będzie według was dobry w użyciu. Na słowniki i inne materiały przyjdzie etap. Na luzie powinno się przecież korzystać ze słowników internetowych. Nieefektowną metodą jest zamawianie ogromu słowników. To nic innego jak prokrastynacja, czyli opóźnianie w czasie zaczynania nauki. Wiele osób lubi tak robić. Zamawiają stertę książek i są święcie przekonani, że szykują do rozpoczęcia nauki. Tak naprawdę próbują oni przedłużyć moment, w którym rzeczywiście wezmą się do nauki – z reguły dzień ten nie pojawia się. Czytaj więcej: więcej.

Prostymi słowy – na początku nauki nowego języka nabądźcie sobie jeden tradycyjny oraz przejrzysty (na wasze oko) samouczek. Na pierwszym etapie mniej znaczy więcej. Warto także zainwestować w słowik jednojęzyczny, bowiem trzeba samodzielnie domyślać się, co poszukiwane słowo oznacza po polsku na podstawie opisu, który jest tam zawarty.

hiszpański

Autor: Map of the Urban Linguistic Landscape

Kolejna rzecz, która świetnie sprawdza się w nauce języków obcych to po prostu chłonięcie książek w danym języku a także słuchanie filmów. Zakasującą rzeczą, która się dzieje po słuchaniu filmów a także serialów w językach oryginalnych jest to, że w nie wiadomo którym momencie zaczyna się myśleć w uczonym języku. Wydarza się to całkowicie nieświadomie i nieraz złapałam się na tym, że po jakiejś większej sesji zaczynałam do siebie mówić w danym języku. Nauka jakiegokolwiek języka będzie mocno lepsza jeśli będziemy uczyć się bez przymusu. Im więcej zasad tym gorsze efekty.

Tagi: , , , , ,