• Sprężarka – jak to działa?

    Wiele wynalazków bywa niedocenianych, mimo sporej powszechności użycia. Wszyscy słyszeli o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednak tylko garstka zdaje sobie sprawę z roli, jaką w postępie technologicznym zajmuje niepozorna sprężarka.

    Bez urządzenia, które zwiększa ciśnienie gazów, nie mielibyśmy w domu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie było by urządzeń do szlifowania, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Zmuszeni byśmy byli też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie nie pomagałby nam młot pneumatyczny, urządzenia do piaskowania i do malowania natryskowego. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle pracować. Bolidy wyścigowe nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W rurach nie płynąłby gaz.

    To oczywiste, że przydatność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest również wybór używanych globalnie typów tego urządzenia. Najstarsze i najmniej złożone są sprężarki tłokowe, stosowane przy używaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w sprężarce ściśnięty przez pracę tłoka, pchanego przez silnik spalinowy. Podobnie zasilane są też sprężarki śrubowe, z tą różnicą, że w nich presja jest wytwarzana przez dwie wirujące śruby. Działający podobnie mechanizm używają sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie synergiczne spirale.

    Można spotkać też inne, bardziej złożone odmiany, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

    Kliknij ten link i zobacz więcej wskazówek tyczących się rozważanej w tym artykule kwestii. Te rady na pewno również na długi czas pozostaną w Twej głowie.

    Najpopularniejsze w codziennym zastosowaniu są jednak te najprostsze, licząc nawet od najprymitywniejszej pompy manualnej, z którą na pewno każdy kiedyś się zetknął.

    Categories: Bez kategorii

    Tagi: , , , ,

    Comments are currently closed.