• Sprawne zawieszenie – sprawdź sprężyny

  Nasze drogi nie sprzyjają autom. Szczególnie w zimie zawieszenie narażone jest na korozje. Z tego powodu zalecane jest skontrolowanie samochodu – można wtedy wstawić nowe sprężyny. Jak i kiedy sprawdzić zawieszenie auta?

  Sprężyny

  Źródło: http://www.vanel.com

  Pomijając sprawę nierówności na naszych drogach, zima jest okresem posypywania jezdni. Sól razem z uroczym błotem przyspieszają korozję. Częściej powinniśmy wymieniać tłumiki, lecz również amortyzatory i sprężyny. O nich często nie pamiętamy, robiąc tym samym błąd. Skorodowana sprężyna w nieoczekiwanym momencie może puścić.

  Sprężyny w samochodzie
  Zdarza się, że przy przeglądach zapominamy o sprężynach śrubowych, a są one szczególnie ważnym elementem zawieszenia. Trzymają ciężar myjnia dla samochodu – (myjnia ręczna bydgoszcz) także w czasie postoju, decydują o wysokości prześwitu pod samochodem i przechowują energię. Ważne jest też to, że absorbują wstrząsy, kiedy jedziemy po wyboistych drogach. Przy okazji zbierają wszystkie zabrudzenia.

  Powłoka ochronna sprężyny ściera się, a goła konstrukcja stalowa niestety rdzewieje. Podróż od razu staje się mniej bezpieczna, dlatego, że w niespodziewanie sprężyna pęknie. Warto wiedzieć, że skorodowane sprężyny pogarszają sprawność hamulców o klika procent, a na to w czasie zimy nie możemy sobie pozwolić.

  Chevrolet

  Autor: Mototarget.pl
  Źródło: © Mototarget.pl

  Czas na kontrolę zawieszenia
  Istotne jest to, że eksploatacja sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od wielkości pojazdu, mniej od częstotliwości jazdy. Im cięższe auto, tym częściej trzeba sprawdzać sprężyny i zmieniać je. Musimy pojechać na punkt pomiarów i sprawdzić geometrię samochodu. Jeśli jest naruszona, oznacza to, że najwyższy czas na sprawne sprężyny.

  Jak wymieniać sprężyny?
  Fachowcy w serwisie nie będą mieli z tym większego problemu. Jeśli mimo wszystko mamy ochotę zrobić to w domu, potrzebny będzie zwykły ściągacz sprężyn. Istotne, żeby nie okazało się jednak, że kupno narzędzi kosztuje więcej niż wizyta w warsztacie. Ważne jest to, że obowiązkowo musimy wymienić sprężyny na osi i nie wolno tego robić po tej samej stronie auta. Dobrze odszukać sprężyn w częściach zamiennych – nie musimy kupna firmowych sprężyn.

  Categories: Bez kategorii

  Tagi: , , , , , , ,

  Comments are currently closed.