• Najnowocześniejsze przyrządy i urządzenia wykorzystywane w laboratoriach, przykłady na wykorzystanie bioreaktorów.

  Nowoczesne laboratorium możliwe by nie było bez odpowiedniego sprzętu. Czasy, kiedy reakcje przeprowadzane były w gąszczu zlewek porozkładanych na stole już dawno minęły, obecnie wykorzystuje się do tego również nowoczesne urządzenia. Pozwalają one na precyzyjne kontrolowanie określonych parametrów fizycznych i chemicznych, przez co da się przeprowadzać skomplikowane procesy.

  autoklawy w laboratorium

  Autor: Tom Beatty
  Źródło: http://www.flickr.com
  Wiele z tych urządzeń dostępnych jest w mniejszych wersjach, mogą więc być one używane nawet w niedużych placówkach. Zastosowanie niektórych wychodzi zresztą poza typowe laboratoria – coraz chętniej wykorzystuje je także przemysł, szczególnie spożywczy, znajdując dla nich całkowicie nowe sposoby na użycie. Do takich urządzeń zaliczają się na przykład cieplarki laboratoryjne, które służą do zapewnienia określonej temperatury w całej komorze – c.d.. Stosowane są one w farmaceutycznych i chemicznych badaniach, korzystają z nich również laboratoria które się zajmują badaniami biologicznymi, ponieważ doskonale nadają się na przykład do przeprowadzania testów na mikroorganizmów.

  sprzęt do laboratorium

  Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
  Źródło: http://www.flickr.com

  Bardzo liczną i chętnie używaną rodziną sprzętów są bioreaktory. Służą one do kontrolowanej hodowli komórek zwierzęcych, roślinnych czy bakterii, przy zachowaniu należytych parametrów czystości. Bioreaktory mogą pozwolić na bardzo dokładne ustalenie parametrów środowiska, w jakim przeprowadzane będą procesy, dotyczy to na przykład temperatury, ciśnienia albo składu atmosfery – przejdź na www. Typowy bioreaktor jest złożony z paru zasadniczych części, a jego budowa będzie uzależniona od rodzajów stosowanych mikroorganizmów.

  W zależności od potrzeb bioreaktory mogą mieć dodatkowe wyposażenie, a także zaawansowane sterowanie elektroniczne, wytwarzane są także w różnych wielkościach i pojemnościach.

  Jeżeli interesują Cię materiały przedstawione na tej stronie, to na pewno świetna witryna (http://apogit.pl/sap-jpk) również okaże się dla Ciebie warta zainteresowania.

  Podczas produkcji szczepionek urządzenia te mają do kilkudziesięciu litrów objętości, a przy oczyszczalniach ścieków wielkość ta wzrasta do paru tysięcy metrów sześciennych. Różnorodność zastosowania ma też spory spływ na rodzaj użytych materiałów, przeważnie spotyka się stal nierdzewną i szkło.

  Categories: Bez kategorii

  Comments are currently closed.