• Sprężyny – podstawowe informacje

  Na lekcjach fizyki tylko wybrańcy przykładali wagę do tematów objaśnianych przez profesora na tablicy. Pojawiały się tam dziwne nazwy, przykładowo energia kinetyczna, energia potencjalna pola lub sprężystości… Trudno oczekiwać radości i entuzjazmu na takie nazwy, ale dobrze jest posiąść generalne pojęcie, jak te czy inne tajemnicze sformułowania oddziałują na nasz świat. Trudne?

  sprężyny

  Źródło: http://www.vanel.com

  Tylko z początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność konkretnej, elastycznej formy, do wykonania jakiejś pracy fizycznej. Innymi słowy: sprężyny. Tu warto pomyśleć, jak często napotykamy w ciągu dnia sprężyny w wielu postaciach i w przeróżnych użyciach, niejednokrotnie całkiem niedostrzegalne, schowane przed oczami laika.

  Podstawowym przykładem sprężyny jest ten, który od razu nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego skompresowaniu. Takiego typu sprężyny odnajdziemy w najróżniejszych zastosowaniach, poczynając od normalnych długopisów, poprzez resory samochodów, do amortyzatorów cięższych maszyn, jak na przykład wagony kolejowe. Taka pozornie dość prosta konstrukcja to po prostu zrolowany drut czy też pręt o różnych grubościach. Wytwarzanie tego typu sprężyn na naszym kontynencie i poza nim jest najbardziej powszechna przez wzgląd na różne zastosowania.

  Następnym powszechnym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest na tyle popularna, jednak wszyscy, którzy trzymają w domach pewne starszego typu urządzenia nakręcane korbką, mechaniczne zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może uświadomią sobie, jak często tego rodzaju elastycznym element stanowił zasilanie bardzo przydatnych mechanizmów – również zegarów wież kościelnych i ratuszowych w wielu miejscowościach. Choć zegarowe sprężyny tych mikroskopijnych i tych wielkich rozmiarów to stosunkowo specjalistyczne wyroby, tego rodzaju sprężyny wciąż są obecne w wielu rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w naszych fabrykach.

  Poza wspomnianymi kilkoma, przychodzącymi na myśl się jako pierwsze, przykładami, fabryki wytwarzające części części do wózków jungheinrich sprężyste oferują ogromną gamę pozostałych produktów: sprężyny do kompresji, do rozciągania, taśmowe, a nawet tak trywialne części jak kółeczka do kluczy… A całość opiera się właśnie na podstawowej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.

  Categories: Bez kategorii

  Tagi: , , ,

  Comments are currently closed.