• Podstawowe informacje o zastosowaniu komórek macierzystych w nowoczesnej medycynie.

Ludzie od wieków szukają sposobu na to, żeby zapewnić długowieczność, i wszystko wskazuje na to, że w końcu udało im się taki sposób znaleźć. A sposobem tym są macierzyste komórki, jakie od jakiegoś czasu znalazły się w centrum zainteresowania.

badania, nauka, innowacje

Autor: 123dan321
    Źródło: http://www.sxc.hu
    Generalnie komórki macierzyste posiadają równocześnie dwie główne możliwości, to znaczy mogą się w nieograniczony sposób dzielić a także rozwijać się do każdej inne komórki organizmu. I właśnie ta ostatnia cecha ma takie duże znaczenie, bo teoretycznie komórki macierzyste przekształcać się mogą w każdy rodzaj tkanki, jaka uległa uszkodzeniu u pacjenta. Rzecz jasna nie dzieje się to tak sobie, będą do tego potrzebne odpowiednie warunki, które dopiero są poznawane przez naukowców. Prace na komórkami macierzystymi rozpoczęły się tak naprawdę pod koniec ubiegłego wieku, i przez poprzednie kilkanaście lat naukowcy bardzo dużo się dowiedzieli. Jednak do tego, żeby je faktycznie stosować do leczenia rozmaitych chorób jest daleko, choć same początki są naprawdę obiecującej.

Tak naprawdę komórki macierzyste obecne są w naszych organizmach w licznych narządach, na przykład w wątrobie, szpiku kostnym, rogówce i siatkówce oczu oraz miazdze zębowej.przejdź do strony wypełnianie zmarszczek wrocław wypełnianie zmarszczek wrocławLecz najbardziej wartościowe komórki pozyskuje się z pępowinowej krwi, dlatego też coraz częściej jest ona pobierana w czasie narodzin dziecka. Dzięki swoim właściwościom, to znaczy możliwości przekształcania się w dowolną inną postać macierzyste komórki być może pozwolą na to, aby przy ich pomocy leczyć wiele różnych chorób, na jakie obecnie nie ma żadnych leków.

medycyna, leczenie

Źródło: pixabay.com
    Obecnie prowadzi się eksperymenty które dotyczą zastosowania prezentowanych komórek w miażdżycy, chorobie Parkinsona, demencji starczej oraz uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Jednak badania są znacznie szersze, a naukowcy bez przerwy informują o następnych ważnych zastosowaniach, które łamią dotychczasowy stan wiedzy. Na przykład ostatnio wykorzystywać je zaczęto przy leczeniu pacjentów po przebytym zawale serca, osiągając dużą poprawę stanu pacjentów bez skutków ubocznych.

Categories: Odkrycia, artykuły i wiedza

Tagi: , , ,