• Geodeta – zakres uprawnień

  pomiar

  Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
  Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
  Bez wątpienia choć raz, prowadząc auto, gwałtownie zwolniliście, zauważając człowieka w jaskrawym plastronie, pochylającego się nad sporym statywem.

  Po chwili zorientowaliście się, że to nie drogówka, a geodeta wykonujący swoje zadania. Właściwie to jakie?

  Geodezja Wrocław to dziedzina geografii, a konkretnie kartografii. Jej najważniejszym tematem jest dokonywanie pomiarów wielkości i kształtów Ziemi. Umiejętności geodety wykorzystuje się przy dzieleniu pól i działek, wyznaczaniu dróg, naprawie nawierzchni i przy kalkulacjach dla naukowych zastosowań. Geodezję, która tyczy się niedużych wycinków gruntu nazywamy geodezją niższą. Wyższa startuje od wielkości większych niż 750 m2.

  W naszym kraju nad mapami, atlasami i badaniami krajowymi straż sprawuje Służba Geodezyjna i Kartograficzna z Głównym Geodetą Kraju jako jej szefem. On to nadzoruje zawód, przyznając i sprawdzając uprawnienia geodety. Aby uzyskać uprawnienia, należy oczywiście zaliczyć właściwy kierunek uniwersytecki. Jeśli chodzi o miasta, w których powinien zdobywać wiedzę przyszły geodeta Wrocław i Warszawa proponują najwyższy poziom wykształcenia. Geodezja wrocławska jest nauczana w świeżo przekształconym Wydziale Geodezji i Geoinformatyki, zaś w stolicy można uczyć się w Instytucie Geodezji i Kartografii na UW.

  Geodezja dawno temu stała się zawodem regulowanym, dlatego zdobycie uprawnień nie jest takie proste. Po ukończeniu magisterki wymaga się, by zaliczyć przynajmniej trzy lata praktyki w zawodzie, uzyskać dobrą opinię w geodezyjnym światku i ostatecznie zdać specjalny wymagany egzamin zawodowy. Po nim można otworzyć własne biuro – przeszklenia ścian wewnętrznych geodezyjne albo wybrać pracę w istniejącej firmie.


  Wyświetl większą mapę

  Categories: Bez kategorii

  Tagi: , , ,

  Comments are currently closed.